Kuří oka a otlaky jsou charakteristické tvrdou tkání. Vznikají na místech, kde tlačí bota na kost, kde prsty naléhají na sebe nebo při deformitách chodidel (vbočené palce, spadlá klenba, šmajdání). Nesprávný postoj, chůze, špatná obuv. Také nadměrná váha těla se spolupodílí na tvorbě otlaků. Někdy otlaky vznikají i při používání „zdravotní“ obuvi. Např. tvrdé korkové okraje pantoflů se ne vždy shodují s tvarem chodidla.

Kuří oka bývají bolestivá při nášlapu na ně. Kuří oka vznikají postupně, narůstají a mění se. Je zapotřebí je odstraňovat.


Co můžete udělat sami

V počátečním stádiu si můžete pomoci sami tak, že si připravíte lázeň se změkčující solí (nebo s jedlou sodou). Lázeň můžete obohatit éterickými oleji a zpříjemnit si tak proceduru aromaterapií. Jako dezinfekční olejíček je vhodný čajovník australský (tea tree oil), eukalyptus nebo borovice. Po změknutí kůže lze kuří oko někdy vyloupnout nehtem. Pokud se nedaří touto cestou, je vhodné využít služby pedikérky.

Každopádně koupel a masáž chodidel si můžete dopřát např. jednou týdně. Jako očistný rituál. Nohy se vám odvděčí dlouhou službou a zdravím. Reflexní masáží chodidel zároveň stimulujete funkci vnitřních orgánů a systémů, nohy prokrvíte. K promazání a masírování chodidel doporučuji krém s přírodním složením hutné konzistence a několik kapek oleje (masážního, panenského olivového či konopného).

Nezapomeňte na oblast kolem kotníků, nárt a promasírovat můžete svaly lýtek. Pozor! V těhotenství se nesmí masírovat oblast vnějšího kotníku!


Prevence kuřích ok a otlaků

Vhodná obuv se širokou špičkou, ne malá ne velká. Prodyšná, kožená obuv. Vhodně tvarovaná stélka. Chození na boso po nerovném povrchu. Včasné ošetření pedikérkou, pravidelná hygiena a kontrola chodidel.