Základem zdravého chodidla je správný postoj, rozložení zatížení na čtyřech bodech na chodidle, správná statika těla, kterou narušuje např. rozdílnost v délce dolních končetin. Tento problém řeší Dornova metoda. Po vyšetření se bezpečným a šetrným způsobem za účasti klienta navrací klouby a obratle do původní polohy. S nesprávným postojem souvisejí problémy s páteří a následně další. Tělo je jeden celek, vše je propojené, se sebou související. Problém si tedy vytváříme sami. Býváme často zaneprázdněni vnějšími okolnosti místo toho, abychom naslouchali potřebám svého těla.
Na deformitu chodidla zvanou vbočený palec a související vznik kladívkových prstů má vliv i vnější příčina – nevhodná obuv (špičaté boty, vysoké podpatky). Setkala jsem se s tímto problémem i lezců (stísněné nohy v lezečkách) i u řidiče kamiónu, který měl nohu mnoho hodin v jedné poloze na pedálu. Také v pozici přílišného stání na špičkách je přetížená část horního chodidla. V nevhodné obuvi se uchyluje první nártní kost ven a články prstů dovnitř. Osa palce je porušena a vzniká vbočení – valgozita. Na vnitřní straně chodidla se tvoří kostěný výrůstek, a vespod otlaky. Při větším uchylování palec vytlačuje ostatní prsty, které se staví do kladívkového postavení.
Co můžete udělat sami
Existuje cvičení. Při jeho každodenním praktikování můžete napravit tvar chodidla i prstů. Cvičení je spojené s masáží chodidla. Také protahování zkrácených svalů na dolních končetinách pomůže. Prstíky pohybujte, roztahujte je od sebe, šlachy na nártu natahujte, také Achillovu šlachu protahujte, točte nohou v kotníku, postávejte na patách. Doporučuji cvičit jógu, taichi, chi-kung a podobná komplexní cvičení. Jistě zjistíte, že máte svaly, o kterých jste dosud neměli tušení. Také uvědomovat si postoj či jednostrannou zátěž je důležité. Mnozí lidé stojí denně mnoho hodin na nohou. Dopřejte nohám za tuto službu péči, kterou si zaslouží. Koupel, správné stříhaní nehtů, ošetření např. přírodní pemzou nebo rašplí, promazání a promasírování krémem a olejem.
Masáží chodidel (reflexologie) pomůžete celému tělu.
Pokud si nejste jisti, navštivte odborného lékaře. Domnívám se, že mnohé můžeme napravit cvičením a dát tak přednost před bolestivou operací.
Prevence vbočeného palce, kladívkových prstů
Nosit pohodlné měkké boty se širokou špičkou, v létě otevřenou špičkou. Chození na boso po nerovném povrchu. Cvičit, protahovat se. Předcházet tlačení palce na ostatní prsty můžete tak, že mezi palec a druhý prst vložíte stočený kousek papírového kapesníku, gázi, molitanu nebo podobného měkkého materiálu. Můžete použít techniku tejpování.
Nejsem odborný fyzioterapeut, podiatr ani ortoped. Prezentuji své názory na základě zkušeností.
Vbočený palec může způsobit problémy celého těla – odkaz na zajímavý článek