Zarostlé nehty jsou nejčastějším problémem onemocnění nehtů, především na palcích. Důvody vzniku: dlouhodobé dráždění tkání postranních nehtových valů, které jsou zraňovány. V této souvislosti vzniklá infekce může působit velikou bolest. Ne vždy je nutný chirurgický zákrok, jak se mnozí domnívají. Správným a pravidelným vystříháváním lze předcházet stržení nehtu. Ještě lepší varianta je, pokud se podaří přerůst krajům nehtu kritickou hranici a nehet již dál nezarůstá.

Zarůstání nehtů vzniká nošením úzké, špičaté obuvi nebo špatným stříháním nehtu (do kulata). Správně se nehet u palce zastřihává rovně, jen růžky se zpilují. Existují též nehtová rovnátka. S rovnátky nepracuji a v praxi se s nimi nesetkávám ani u jiných klientů (např. lázeňských). Někdy jsou příčinou problému genetické dispozice – např. široký vějířovitý nehet. V tom případě je možné využít plastické operace.

Další rovina pohledu na zarůstání nehtů je z pohledu TČM. V oblasti kořene nehtů jsou počáteční akupunkturní dráhy orgánů: játra (směrem k druhému prstu) a slezina, slinivka (vnitřní strana chodidla). Problémy se zarůstáním tedy mohou souviset i se zhoršenou funkcí nebo přetížením těchto orgánů. Jako vždy a všude hraje roli stres, životní styl, strava, výživa, snížená imunita, paraziti, pohyb atd. Není od věci se zastavit, zklidnit a vnímat potřeby svého těla. Doporučuji každoroční jarní očistu (nejen jater), cvičení a protahování, vycházky do přírody.


Co můžete udělat sami

Řešte problém okamžitě. Doporučuje se koupel z řepíku (má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky) či v roztoku hypermanganu nebo epsomské soli – mají dezinfekční účinky a měly by předcházet rozvoji zánětu. Po koupeli chodidla důkladně osušte ale neoplachujte čistou vodou, ať účinné látky na kůži setrvají. Pokud je prst a nehet čistý, citlivě odtáhněte kůži od nehtu. Pokud je v místě úlomek nehtu nebo ostrá špička, odstraňte ji. Dejte pozor, abyste nůžtičkami nemanipulovali příliš v hloubce. Růžky nehtu můžete podložit maličkým kouskem vatičky (gázi) namočené v dezinfekci. Tu pravidelně měňte (1xdenně). Nehet je možné v případě potřeby ztenčit (zbrousit). Uprostřed nehtu lze vypilovat podélnou rýhu (rýha sníží napětí nehtového oblouku), nezasahující až ke kořenu nehtu. Uvolnit nehtový val na postižené straně lze nalepením proužku náplasti, vedeným spodní částí palce ke kloubku. Postižené místo je nutné dezinfikovat a po dobu nutnou k zahojení zavázat. Pokud již okolí nehtu hnisá, velmi účinný na vytažení hnisu je Balzám Višněvského, dostupný v lékárnách. Pokud si nejste jistí, zajděte za svým lékařem.

U diabetiků pozor! Vzhledem k poruchám prokrvení dolních končetin hrozí vysoké riziko komplikací při hojení. Doporučuje se návštěva odborného lékaře či podiatra.

Prevence zarostlých nehtů

Nosit pohodlné měkké boty se širokou špičkou, v létě otevřenou špičkou. Chození na boso po nerovném povrchu. Včasné ošetření pedikérkou, pravidelná hygiena a správné stříhání nehtů (rovně, pouze růžky zapilovat. Ne ostré hrany.). Předcházet tlačení druhého prstu na bok palce můžete tak, že mezi prsty vložíte stočený kousek papírového kapesníku, gázi, molitanu nebo podobného měkkého materiálu.

Nejsem odborný fyzioterapeut, podiatr ani ortoped. Prezentuji své názory na základě zkušeností.